HİZMETLERİMİZ

Flora Pet Veteriner Kliniği

Kağıthane'nin Veteriner Kliniği

Toksoplazmoz, Toxoplasma gondii (T gondii) adı verilen mikroskobik bir parazitin neden olduğu bir hastalıktır. Doğmamış bebekleri etkileyebilecek bir hastalık olduğundan, birçok hamile kadınların endişelenmesi anlaşılabilir bir durumdur. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan çalışmalar bazı yanlış inanışların aksine, kedilerin parazitin yaşam döngüsünün bir parçası olduğu halde, kedilerle insan ilişkisinin parazit ile enfeksiyon riskini artırmadığını göstermiştir. Aslında, kedilerle temas halinde olmayanlar da dahil olmak üzere, kedilerle çalışan veterinerlerin halktan daha fazla T gondii ile enfekte olma ihtimali yoktur.Bu makale, T gondii ve kediler hakkında biraz daha açıklamayı amaçlamaktadır.

Toksoplazmoza neden olan nedir?

Toksoplazmoz, Toxoplasma gondii adı verilen yaygın bir parazitin neden olduğu enfeksiyondur.

T gondii'nin yaşam döngüsü

Parazitin yaşam döngüsü karmaşıktır, ancak enfeksiyonun nasıl ortaya çıkabileceğini düşünürken bunu anlamak yararlıdır. Kediler genellikle T gondii kistlerini içeren et yiyerek enfekte olurlar - bu enfekte yiyecekler kemirgenleri ve çiğ veya az pişmiş etleri içerir.Bir kedi enfekte et yedikten sonra, dışkısında "ookistler" denilen parçacıkları dökmeye başlar. Kedinin bağışıklık sistemi bu enfeksiyona hızlı bir şekilde cevap verir ve parazitin çoğalmasını engeller, böylece oositlerin dökülmesi 10-14 gün enfeksiyon ile durur. Bundan sonra tekrar sıçraması son derece nadirdir ve ortaya çıkarsa, sadece az sayıda ookist geçilir.

Kedinin dışkılarından geçirilen oositler hemen bulaşıcı değildir - sporlaşma denilen sporlara dönüşmeleri beş güne kadar sürer.Sporlanmış ookistler daha sonra 18 aya kadar yaşayabilir ve dolaylı olarak nesnelere yayılabilir. Parazit, eğer köpekler kedi dışkısını yanlışlıkla yerse, ookistler köpek dışkısıyla da yayılabilir.

Neredeyse tüm sıcakkanlı memeliler - insanlar, koyunlar ve fareler de dahil olmak üzere - bu sporlanmış ookistleri yanlışlıkla yiyerek enfekte olabilirler. Bununla birlikte, parazit bağırsaklarında çoğalmaz, böylece ookist üretmezler - bu sadece kedilerde olur.Bunun yerine, enfeksiyon kistleri vücudun başka yerlerinde gelişebilir. Bu kistleri barındıran memelilerin eti yenilirse, bu kistler enfeksiyon kaynağı olurlar.

Bir kedinin T gondii ile enfekte olma riski, yaşam tarzlarına bağlıdır.Başarılı avcılar olan kediler, enfekte kemirgenleri yemekten dolayı daha fazla risk altındadır.Çoğu kediler, genç olduklarında, erken av gezilerinde enfekte olurlar.Kediler ayrıca enfekte olmuş çiğ veya az pişmiş et yemekten T gondii'yi alabilirler.

İnsanlar toksoplazmozla nasıl bulaşır?

İnsanlardaki toksoplazmoz vakalarının çoğu, çiğ veya az pişmiş, kontamine et yemenin sonucu olarak meydana geldiğine inanılmaktadır. Sığır eti, domuz eti veya kuzu eti gibi etler enfeksiyöz doku kistleri içerebilir ve taze et donmuş etten daha risklidir, çünkü donma genellikle T gondii'yi öldürür.Salam ve Parma jambonu gibi, pişirilmiş, pişmemiş etleri yemek de daha büyük bir enfeksiyon riski taşır.

İnsanların toksoplazmozu toparlamasının yaygın bir yolu, bahçecilik sırasında kirlenmiş toprağın ağzına temas etmesinden ya da yıkanmamış meyve ve sebzelerden yemek yemekten ibarettir. Pastörize edilmemiş keçi sütü ve keçi peyniri gibi ilgili ürünler de bir enfeksiyon kaynağı olabilir. Daha az sıklıkla, T gondii kistleri, kirlenmiş sudan veya toz parçacıklarının solunması yoluyla daha nadiren alınabilir. Popüler düşüncenin aksine, kedilerle temas, insanların T gondii ile enfekte olma riskini artırmaz. Kesinlikle iyi hijyen birçok nedenden dolayı önemlidir, ancak kedilerle temas toksoplazmoz enfeksiyonu için bir risk faktörü değildir.Kediler sadece ilk maruziyetinden 10-14 gün sonra dışkılarında oositleri dökerler ve bir kez geçtikten sonra, ookistler sadece bir ile beş gün süren sporülasyondan sonra insanlara bulaşıcı hale gelirler. Bu nedenle, kedi dışkısının günde en az bir kez hijyenik olarak atılması ve çöp tepsisinin düzenli olarak dezenfekte edilmesi, kedi sahipleri için riskleri en aza indirir.

İnsanlarda T gondii enfeksiyonunun etkileri

T gondii ile insan enfeksiyonu aslında çok yaygındır. Birleşik Krallık'taki insanların yaklaşık yüzde 20-30'unun T gondii enfeksiyonuna sahip olduğu ve çoğunun artık ömür boyu bağışıklığa sahip olacağı tahmin ediliyor.T gondii ile enfekte olan insanların çoğu, bunun farkında değildir çünkü enfeksiyon genellikle fark edilmez veya hafif grip semptomlarına neden olur. Ancak kanser, transplantasyon hastaları, AIDS, çok genç veya yaşlılar gibi bozulmuş bir bağışıklık sistemi olan kişilerde daha ciddi toksoplazmoz enfeksiyonu olabilir.

Daha önce etkene maruz kalmamış bir kadın gebelik sırasında T gondii ile enfekte olursa, ilk trimesterde enfeksiyon meydana gelirse, doğmamış bebeği risk altında olabilir ve düşük olabilir.Bununla birlikte, hamile ve konjenital toksoplazmozis iken, kadınların sadece yüzde 0,2 ila 1,6'sının enfekte olduğu tahmin edilmektedir - bebek doğduğunda enfekte olması çok nadirdir, İngiltere'de doğan 100.000 bebekte bir rastlanır.

T gondii bulaşma riskinin azaltılması

Toksoplazmoza yakalanma riskini azaltmak için alınabilecek pek çok hassas önlem vardır - özellikle de gebe veya immün baskı altındaysanız. Şunları içerir:

 • Çiğ et, meyve ve sebze ile uğraşırken eldivenler giymek ve daha sonra ellerinizi yıkamak
 • Etleri 15 dakika boyunca en az 70 ° C'ye kadar iyice pişiriniz. Etleri birkaç gün boyunca -12 ° C'de dondurmak ayrıca ookistleri de öldürür
 • Keçi sütü de dahil olmak üzere, sert ve çiğ etten üretilen veya pastörize edilmemiş süt ürünlerini tüketmekten kaçınmak
 • Tüm meyve ve sebzeleri, her türlü toprak izlerini gidermek için, hazır salatalar da dahil olmak üzere iyice yıkayın.
 • Çiğ et, meyve ve sebzeleri işledikten sonra tüm eşyaları, doğrama tahtalarını ve yüzeyleri sıcak su ve deterjanla yıkamak
 • İçmeden önce yüzey sularının kaynatılması veya filtrelenmesi
 • Bahçecilik yaparken eldiven takmak, ellerinize veya eldivenlerinizi ağzınıza koymaktan kaçının ve sporla uğraşan oositler içeren toprakla temas ettikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.
 • Kedi kumu tepsilerini temizlemek için eldiven takmak, ellerinizi veya eldivenlerinizi ağzınıza sokmamaktan ve ellerinizi sonra iyice yıkamaktan kaçınınız.
 • Oositleri sporlamak ve bulaşıcı hale gelmek için zamana sahip olmak için günlük olarak kedi çöp tepsilerini boşaltmak
 • Hamile ya da bağışıklık sistemi baskılanmışsa, çöp tepsilerini temizlemekten kaçınmak, eğer mümkünse, bir başkasını yaptırmanız. Gerekirse, eldiven giy ve sonra ellerini yıka
 • Deterjan ya da kedi güvenli dezenfektanla birlikte çöp tepsilerini periyodik olarak yıkayın ve kaynar su 5 ila 10 dakika bekletin
 • Kedileri kirletmelerini önlemek için çocukların kum çukurlarını koruyun
 • Kedileri çiğ veya az pişmiş et veya pastörize edilmemiş ürünleri yemekten koruyun
 • Kuzulama zamanında koyun ve yeni doğan kuzularla temastan kaçının

Gebe veya immün baskı altındayken kedileri işlemek güvenli midir?

Kedilerle temasın T gondii enfeksiyonu için bir risk faktörü olmadığını hatırlamak önemlidir - British Medical Journal'daki araştırmaya bakınız (Cook ve ark. 2000). Kediler, erken bir av gezisinde genç yavru olduklarında enfekte olma riski altındadır. O zaman bile, yavru kedi sadece birkaç hafta boyunca T gondii ookistlerini tutuyor. Enfeksiyonu takip eden dönemde, bir kedi, kedi lösemi virüsü (FeLV) veya kedi immün yetmezlik virüsü (FIV) gibi ciddi bir hastalık ile hastalığa yakalanmadığı sürece, yeniden oositi saçma olasılığı oldukça düşüktür. Bu, sağlıklı, yetişkin kedilerin sahiplerine veya doğmamış bir çocuğa herhangi bir tehdit sunma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.

Dökülme meydana gelse bile, hijyen kurallarına uyulduğu ve yukarıdaki tavsiyelerin izlendiği sürece, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi savunması zayıf olan kişilerin kedileriyle temastan korkacak hiçbir şeyleri olmamalıdır.

Eğer daha yaşlı bir kediniz varsa, T gondii ile enfekte olmuş olabilirsiniz ve bu nedenle sizin için bir risk oluşturması olası değildir. Kedinizin daha önce enfekte olup olmadığını görmek için bir kan testi yaptırmak mümkündür - bu nedenle veterinerinizle konuşun

Toksoplazmozu kedimi okşayarak alabilir miyim?

Çalışmalar bir kedinin okşayarak enfeksiyonu insanlara yaymadığını gösteriyor.Aslında, kediler dışkılarında oositler döktüğü zaman bile, oositleri kendi kabuğunda bulunmaz.

Kedimin T gondii ile enfekte olup olmadığını nasıl anlarım?

Kedinizin daha önce T gondii ile enfekte olup olmadığını göstermek için yapılan bir kan testine sahip olmak mümkündür. Kan testi, enfeksiyona yanıt olarak kedinin ürettiği antikorları arar.Bununla birlikte, kan testi toksoplazmoz tanısı koyamaz ve kedinizin şu anda dışkısında oositleri döküp dökmediğini göstermez, pozitif bir sonuç ise sadece kedinin geçmişte bir noktada T gondii'ye maruz kaldığını gösterecektir. Enfeksiyondan sonra, bir kedinin gelecekteki enfeksiyonlara karşı bağışıklık geliştirmesi muhtemeldir, bu yüzden biraz rahatlık verebilir. Kedinizin test edilmesini istiyorsanız, veterineriniz ile konuşmak en iyisidir.

Kedim toksoplazmoz için tedavi edilebilir mi?

Kedilerdeki pek çok T gondii enfeksiyonu fark edilmeden gitse de bazen kedi hastalığına neden olabilir. Toksoplazmoz ile ilişkili klinik hastalığı olan kediler için tedavi vardır ve bazı kediler tedaviye iyi cevap verir.Ancak altta yatan bir hastalık varsa, kedinizin bağışıklık yanıtının düşük olmasına ve kedinizin prognozunun daha az kesin olmasına neden olabilir. Bazı veterinerler, kedinizin var olan diğer hastalıkları için, kedinizdeki bağışıklık sistemini baskılayabilecek yan etkileri olan ilaçlar vermeden önce,T gondii antikorları için kedinizi test etmenizi tavsiye edebilirler.

Kağıthane veteriner – Talatpaşa veteriner – Bizim evler veteriner  – Kağıthane veterinerleri-Talatpaşa veterinerleri – Köpek maması kağıthane – Kedi maması kağıthane – Kuş yemi kağıthane – Köpek maması talatpaşa – Kedi maması talatpaşa – Kuş yemi talatpaşa – Pet malzemeleri bahçeşehir talatpaşa – Kağıthane kedi kumu – Kağıthane veteriner – Kağıthane veterinerleri – Kağıthane kedi maması – Kedi mamaları – Köpek mamaları – Köpek maması – Kedi maması – Pet malzemesi – Kağıthane veteriner hekim – Kağıthane veteriner hekimleri Kağıthane veteriner hekimleri – Kağıthane veteriner hekimleri – Kağıthane veterinerleri – Kağıthane veterinerleri – Talatpaşa veterinerleri – Kağıthane veteriner– Kağıthane veteriner – Talatpaşa veteriner – Veteriner Kağıthane – Veteriner Şişli